expert consulting
Generációváltás
Családi típusú vállalkozásoknál általában bonyolult a tulajdonosi és az irányítási struktúra, a cégen belüli szerepek átfedése gyakori és ezek között kevésbé egyértelmű a különbség.
👉 A generációváltásnál a családi vállalkozások összetett kihívásokkal néznek szembe, mivel nem csak az üzleti és befektetési kérdéseket érint ez a változás, hanem tulajdonosi, illetve családi kapcsolatokat is. A vezetésben bekövetkező átmenet idején a családi vállalkozások sebezhetőek, még sima átadás-átvételnél is gördülékenyen kell megszervezniük az üzletvitel átadását.
👉 A kihívással gyakran akkor szembesülnek a tulajdonosok, amikor a következő generáció már átvette a társaság irányítását. Mivel addig az eredeti alapító személyesen döntött el mindent, így a következő generációnak általában kevésbé van rálátása a valós üzletmenetre. A generációváltás után az új vezetésnek hatékonyan kell megbirkóznia számos komoly kihívással, beleértve a technológiai változásokat, a változékony gazdasági és politikai bizonytalanságokat.
👉 A 21. századi cégvezetést, az állandó és felgyorsult piaci változások folyamatosan befolyásolják, melyhez az alkalmazkodás szükségszerű. A generációváltás utáni vezetőknek meg kell tanulniuk rövid és hosszú távú perspektívából szemlélni az üzleti világot, ki kell alakítaniuk a saját üzletviteli karakterüket és egyensúlyt kell teremteniük a cégen belül és azon kívül egyaránt. Szükség szerint új vezetői stratégiát kell kidolgozniuk.
👉 A régi és az új generációnak azzal tisztában kell lennie, hogy ha nem sikerül az átmenet, akkor a társaság idővel könnyen vagyonfeldarabolás útjára léphet. Ha a cég működőképességét, vagy a tőketermelését elveszti, akkor a társaság rövidtávon jelentős veszteséget szenvedhet el, továbbá ha a cég működése teljesen leáll, akkor csak a cégen belüli vagyontárgyak maradnak, melyek későbbi értékesítésénél likvid kockázatot rejtenek. Így a társaság megszűnésével egy családi vállalkozás tulajdonosi köre majd jelentős vesztességet könyvelhet el.
👉 A vagyon felosztása helyett és az egység megtartása mellett törekedni kell az esetleges kiszállók, vagy kedvezményezettek méltányos kielégítésére. A rendezetlen jogi és tulajdonviszonyok a jövőben jelentős rizikót rejthetnek magukban, kiváló működés mellett is könnyen vagyon feldarabolódást okozhatnak, így veszélyezteti a cég hatékony működésének biztosítását és annak folyamatos fenntarthatóságát.