expert consulting
M&A felkészítés
Vállalkozást szeretne vásárolni vagy értékesíteni ?
Vevő szemszögéből azért fontos az M&A folyamat, mivel így az értékesítés alatt lévő céget még a felvásárlás előtt megismerheti. Az M&A átvilágítás segítségével valós működési kép rajzolódik ki az adott cégről, továbbá rálátást kap a társaság jogi, pénzügyi hátteréről és strukturális szerkezetéről. Az M&A segítségével megalapozható és a társaság reális cégértékének megállapítása. Az alapos Vevőnek nem elég a ”csak” számviteli átvilágítás, a cég teljes vertikumát kell megismernie ahhoz, hogy a jövőben gördülékenyen tudja tovább vinni az üzletmenetet. Az új vezetésnek a jövőben majd hatékonyan kell megbirkóznia a kihívásokkal, ezért fontos átlátni a cég belső és külső mechanizmusait. Az M&A átvilágítás segítségével, így jelentősen letudja csökkenteni a tranzakció piaci és kockázatait!
Az Eladó oldaláról is szükséges az M&A folyamat, mivel vevői oldalról rengeteg jogi, pénzügyi, továbbá szakirányú és vagyoni összetétellel kapcsolatos kérdés merülhet fel - itt a felvásárlással kapcsolatban jelentős bizalomvesztés alakulhat ki a válaszok bizonytalansága miatt. Továbbá a tranzakció után az Eladónak jogilag és pénzügyileg is helyt kell állnia a megelőző évek tevékenységéért. Tranzakció után a felek sokszor olyan nehézségekkel szembesülhetnek, mely az Eladó irányítása alatt feledésbe merültek, vagy nem voltak ismertek - tehát olyan problémák és követelések adódhatnak, melyek az új tulajdonos tevékenysége alatt kerülnek előtérbe. Ilyenkor a Vevő jelentős összegű követeléssel, vagy kártérítéssel állhat elő az Eladóval szemben! Tehát, az Eladónak a céget úgy kell ”Átadás-Átvételi” dokumentációval átadnia, hogy az számára a legkisebb jogi, pénzügyi és vagyoni kockázattal járjon.
Amit adhatunk az M&A felkészítésnél:
👉 A teljes M&A folyamat során szakszerű útmutatást és támogatást tudunk nyújtani!
👉 Eligazodunk a fúziók, a felvásárlások és az exit stratégiai bonyolult részleteiben!
👉 Segítjük céljai elérésében és a siker maximalizálásában!
👉 A cég adás-vétel folyamatainál feltárjuk a tranzakció kockázatait!
👉 Több értékelési módszer segítségével megállapítjuk a reális cégértéket!
👉 Liechtensteini, vagy más befektetési alap segítségével előmozdíthatjuk a felvásárlást!
👉 Átvilágítás után kiajánlhatjuk befektetőknek a társaságot!
A vállalkozások tulajdonosainak nem feltétlenül van exit stratégiája, azaz rendesen alátámasztott terve arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet jogilag és a legjobb feltételek mellett kiszállni egy cégből.
A cégből történő kiszállás folyamatában fontos lépés a társaság átvilágítása, mert ennek során még tét nélkül kirajzolódhatnak az értékesítést leginkább akadályozó tényezők.
Az exit stratégia arra világít rá, hogy nem elég a tulajdonos részéről az eladási szándék, a sikeres kiszálláshoz és a megfelelő vételárhoz (és egyéb feltételekhez) az is kell, hogy a vevő át tudja venni a céget, képes legyen azt legalább hasonlóan sikeresen irányítani vagy integrálni a saját már meglevő szervezetébe. Ehhez pedig átlátható működés, világos feladat- és felelősségleosztás, valós könyvelési adatok, mérlegek és vagyonértékek kellenek.
A tranzakció a vállalkozás folytatásának elvéből indul ki, tehát a folyamatokat az eszköz és a kötelezettség birtokosának szemszögéből kell nézni. Az értékesítéshez meg kell határozni a társaság jövedelemtermelő képességéből számolt hozam és a vagyonalapú értéket. Ezen folyamatokon keresztül lehet eljutni az eladási árhoz (exit price), hiszen ezek tükrözhetik a szereplők várakozásait.
A piacon különböző szemléletű befektetők találhatók, melyek eltérő szempontból vizsgálnak egy céget. A pénzügyi befektetők szinte mindig megtérülés alapon vizsgálják a cégeket és azok értékét. A tranzakció után operatív munkában kevésbé vesznek részt, gyakran a cégvezetését is átengedik a szakmai menedzsmentnek.
A szakmai befektetők ezzel szemben azt is vizsgálják, hogy az akvizíció során mekkora piaci részesedést vásárolnak és azt miképp tudják a meglévő portfóliójukba integrálni. Ez jellemzően a szinergiahatások kiaknázását jelenti, vagyis azt, hogy a tranzakció révén milyen költségcsökkentést vagy hatékonyságnövelést tudnak elérni. Ilyen lehet a közös értékesítés, könyvelés, egy közös technológiai platform kialakítása vagy bármi más.